jennyjon - vår vrå av världen - livet med fem barn

Direktlänk till inlägg 29 mars 2012

Vinnare: Gissa vad vi åt?

Av Jenny och Jon Sjöberg - 29 mars 2012 18:15

Rätt svar: friterade potatisskal!


Det var inte så lätt att gissa vad det var som vi ätit... Rätt svar är friterade potatisskal!

I samband med att vi åt hasselbackspotatis tyckte Jon att det var synd att slänga skalen (har ju ingen kompost) så han ville fritera dem. Bra idé där för det blev jättegott!

Caroline tvivlade på sig själv, hon tyckte att det såg ut som potatisskal men trodde väl inte att någon kunde äta det och gissade på något annat. Johan däremot gissade på just potatisskal, dock inte friterade. Så han var på sätt och vis den som gissade närmast.

Nu råkar vi känna Johan ganska väl, han är Jennys lillebror (och dansaren i vår version av Loreens Euphoria...) och pratade med honom. Han var väl inte i något direkt behov av något armband utan väljer att ge det till Caroline. Så grattis till dig, Caroline! Hör av dig med din adress så kommer armbandet på posten: jenjonsjoberg@hotmail.com

 
 
skrivmoster

skrivmoster

30 mars 2012 09:19

Grattis Caroline!

Ja ni är då värst! Vilken fantasi att komma på att fritera potatisskal!! :)) Men det var både fyndigt och kanske också nyttigt!

Kram på er!

http://skrivmoster.bloggplatsen.se

Jenny och Jon Sjöberg

30 mars 2012 09:33

Det är Jon som ätit det för en herrans massa år sedan, tror det var på centralen i Stockholm och då kunde de med att ta närmare hundra kronor för lite skal. :O
Gott är det, men inte SÅ gott. :)
Kram, kram. /Jenny

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Av Jenny och Jon Sjöberg - Tisdag 18 nov 06:15


Ännu ett pussel lagt. Nästa gång blir det julmotiv hela vägen, på det här smög tomten in från sidan...   ...

Av Jenny och Jon Sjöberg - Måndag 17 nov 05:45


Vi hade ett par köpeskladdkakor i frysen som kom till mycket god användning som grunden i kladdkakebollar. Dessa dränktes sedan i ljus bakchoklad och så lite vit bakchoklad på det. Drömmigt goda!   ...

Av Jenny och Jon Sjöberg - Söndag 16 nov 10:00


  Lins klass hade öppet hus och hon passade på att visa upp i stort sett allt som hon gjort så långt i första klass. ...

Av Jenny och Jon Sjöberg - Lördag 15 nov 07:45


Att hälla dipp i en påse med skruvar är trendigt eller gammalt. Nytt för oss i alla fall. Och gott för oss!   ...

Presentation


Välkommen till Jenny och Jon, ett gift par som bor i Tibro tillsammans med våra fem härliga barn. Ian är född -12, Isa -14, Loe -16, Lin -18 och Sia -21.

Följ oss i vår vardag!

Kontakt: jenjonsjoberg@hotmail.com

Vi har bloggat i över 15 år!

Den 25 juli 2010 startade vi jennyjon-bloggen. Vi publicerar minst ett inlägg per dag!

Vi finns på Youtube!

 

          Följ oss på Youtube:
               jennyjontube

 

      

Besökare just nu...


Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<<< Mars 2012 >>>

Kategorier

Sök i bloggen

Arkiv

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards