jennyjon - vår vrå av världen - livet med fem barn

Alla inlägg under juli 2025

Av Jenny och Jon Sjöberg - Tisdag 15 juli 08:30

Första gången vi testade spiralpotatis var på någon marknad och efter det har vi vid något enstaka tillfälle gjort hemma. Framöver kommer det att bli fler gånger för vi har skaffat ett verktyg för att skära potatisen. Det gick lite fortare än att skära för hand.


Av Jenny och Jon Sjöberg - Måndag 14 juli 08:45

I år odlar vi både vanliga sockerärter och de med lite snyggare mörklila färg...


Av Jenny och Jon Sjöberg - Söndag 13 juli 08:30


Vi valde den lite för oss annorlunda upplevelsen att åka med ångbåten Trafik. Rundturen med den över 130 år gamla båten S/S Trafik gick på Vättern som just denna dag hade för oss ganska kraftig sjögång. Balansen testades! Vi kikade igenom större delen av båten, njöt av utsikten och tog en fika på Café Ångbåten.




Av Jenny och Jon Sjöberg - Lördag 12 juli 08:15


Vi hyrde en trampbåt med rutschkana under ett par timmar och barnen åkte runt på Bottensjön i Karlsborg. De turades om att trampa och var även i vattnet i omgångar för rutschkanan var ju kul, men det var också roligt att draggas efter båten.

I samma veva hade allsången soundcheck och vi kunde höra Tommy Nilsson framföra några av låtarna som han sjöng senare på kvällen. Ljudet spred sig bra ut över vattnet och skapade härlig stämning.


För på kvällen var det Allsång vid kanalen i Karlsborg med just Tommy Nilsson och honom ville vi se och höra, så det var också en av anledningar till att vi var i Karlsborg denna eftermiddag och kväll.

För barnen är Tommy Nilsson kanske mer känd som rösten till pappa Gris från Greta Gris eller som rösten till Patrik Stjärna i Svampbob. Vi känner honom som sångare och det uppskattades att höra hans hits live, fast efter igår kväll kanske vi även tänker på honom som komiker för han lockade till oväntat många skratt och drev bland annat med sig själv.

När barnen bjöds upp på scenen för att sjunga med bland annat Pippi Långstrump så tog Isa, Lin och Sia chansen och var med och sjöng framför allsångsbesökarna.

Allsången har ett dragplåster i form av en kändis (förra veckan var det Lotta Engberg, nästa vecka är det Lasse Holm och David Lindgren avslutar) men lokala artister gör också uppträdande och så varvas det hela med allsång. Det här är ett sommarevenemang som under fyra allsångskvällar i juli lockar många!


Av Jenny och Jon Sjöberg - Fredag 11 juli 08:45


Under två dagar så åkte/upplevde/såg minst någon av oss ALLA attraktioner på Sommarland. Alla hade ju inte längdkraven för allt så det begränsade och alla ville inte heller åka allt... Men under en dag klarade vi av ALLT i tivolidelen!

Men det tog som sagt en hel dag, nu var ändå köerna ganska överkomliga för det var varmt så de flesta höll till i vattenparken. Dock är vi ju ganska många och sedan tar ju pauser för mat och energipåfyllning tid också. Men det gick!



Fast vi ville ju klara av vattenparken också, så vi åkte tillbaka följande dag och plaskade runt i allt vi kunde hitta där med. Det blev ännu en varm dag så det var ganska trångt bland alla badgäster men vi tog tidigt de attraktonerna som vi anade skulle kunna få mycket kö och även här hann vi med allt. Som avslutning blev det vattenskidsjön där Jon åkte kneeboard.

När vi klarat av ALLT fanns det utrymme för fri åkning... eller att vinna en stjärnvinst med choklad på ett lyckohjul!



Filmen med ALLT:


Av Jenny och Jon Sjöberg - Torsdag 10 juli 06:45


Loe och Lin var gruppen för yngre barn och Ian och Isa var i gruppen efter för äldre barn, men samtliga hade som mål att få legomodeller att lysa, låta och röra på sig. En häftlig aktivitetet som styrdes upp av personal från Balthazar Science Center. Legokreatören Paul Goobar hade också en mäktig legoutställning att kika på i samma lokal som vi kikade på i samband med hämtning och lämning.

Av Jenny och Jon Sjöberg - Onsdag 9 juli 14:15

Jag har blivit godkänd för att läsa ytterligare två kurser. Så i höst ska jag läsa Specialpedagogik 2, eller nivå 2 som det verkar kallas med nya GY25, och även kursen Hälsopedagogik. Den här gången börjar jag några veckor senare än ifjol, då det blev lite knepigt att studera samtidigt som barnen hade sommarlov, så därför kommer kurssluten blir efter nyår och då tyvärr med studier över jul. Jag har redan sett att en av uppgifterna kommer att släppas på julafton... /Jenny


Av Jenny och Jon Sjöberg - Tisdag 8 juli 10:00


Under en av de varmare dagarna i förra veckan tog vi oss till utomhusområdet vid Fågelviksskolan där fritidsledare och feriearbetare bjudit in till en massa roliga aktiviteter. Barnen testade sumobrottning, spelade olika spel, målade och annat innan vi for till caféet och åt mjukglass smaksatt med både vanilj och choklad.


Presentation


Välkommen till Jenny och Jon, ett gift par som bor i Tibro tillsammans med våra fem härliga barn. Ian är född -12, Isa -14, Loe -16, Lin -18 och Sia -21.

Följ oss i vår vardag!

Kontakt: jenjonsjoberg@hotmail.com

Vi har bloggat i över 15 år!

Den 25 juli 2010 startade vi jennyjon-bloggen. Vi publicerar minst ett inlägg per dag!

Vi finns på Youtube!

 

          Följ oss på Youtube:
               jennyjontube

 

      

Besökare just nu...


Kalender

Ti On To Fr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
<<< Juli 2025 >>>

Kategorier

Sök i bloggen

Arkiv

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards